SMTP Error: Could not connect to SMTP host hatası (Localhost)

Genel Hatalar ve Çözümleri

Merhaba. Geçenlerde ZyXEL VMG3312-B10B modelindeki modemimin firmware yazılımını güncelledim. Bu arada biraz da kurcalayım istedim. Güvenlik duvarı ayarları üzerinde oynama yaptım.

Sürekli kod yazdığım bilgisayarımda siteleri hazırlarken testler yapıyorum. Müşteriye teslimden önce her türlü testi yapmak gerekli malum… İletişim sayfasında ve e-ticaret sitelerinin sipariş onaylama sayfalarında mail gönderimi söz konusu. Düne kadar bir sorun yokken bugün “SMTP Error: Could not connect to SMTP host (10060)” hatası almaya başladım.

Stackoverflow gibi siteleri alt üst etmeme rağmen çözüme ulaşamadım. Derken kafaya dank etti ve dedim ki “beni modem engelliyor olabilir mi acaba?” Çünkü işletim sistemindeki güvenlik duvarını detaylı kontrol etmeme rağmen sorun bulamamıştım.
Modemin içine girince bir de ne göreyim… Güvenlik duvarı seviyesini en üst düzeye çıkarmışım ve orada bulunan “dikkate alın” uyarılarından üçüncüsünü görememişim:

(3) Güvenlik düzeyi ‘Yüksek’ olarak ayarlandığı zaman altta belirtilmiş olan hizmetlere erişim sağlanmaktadır: Telnet, FTP, http, HTTPS, DNS, IMAP, POP3 ve SMTP

Peki ne yapmıştım ? Resimlerle daha anlaşılır olur sanırım:
1. İşlem : Modem güvenlik duvarına giriş.

2. İşlem: Güvenliği en üst düzeye çıkarmak.

Ama dediğim gibi “Dikkate alın” yazdıkları kısımdaki üçüncü maddeyi gözden kaçırmışım. Zaman kaybetmeme ve az buçuk da strese sebep oldu 🙂
Başınıza gelirse siz bari uğraşmayın.